Wybór okien do domu

Przy wyborze okien należy zwrócić uwagę na kilka czynników, a nie jedynie na ich wygląd. Oczywiście w ogólnej kompozycji jest on ważny, ale głównie ważne są odpowiednie szyby, ale też profile, które chronią przed zimnem.

Rodzaje profili okiennych:

Drewniane profile okienne

Są wykonane najczęściej z drewna sosnowego, świerkowe, dębowego, modrzewiowego oraz mahoniu. Nieco droższe, ale bardzo eleganckie są okna drewniane z drewna meranti. By profile były odporne na warunki atmosferyczne dodatkowo stosowane są lakiery wodorozcieńczalne oraz transparentne, przez które widoczny jest rysunek słojów. Takie rozwiązanie ma swoje plusy – w przeciwieństwie do profili PCV, drewno można przeszlifować oraz pomalować raz jeszcze. Jest również możliwość ich naprawienia, by zmniejszyć zarysowania ramy, czy zlikwidować uszkodzenia. 

Profile okienne PCV

Te profile zgrzewane są z gotowych profili, uzupełnianych o okucia i zestawy szybowe. Dodatkowo wzmacnia się je kształtownikami stalowymi, co ma wzmocnić ich trwałość. Niestety te same kształtowniki pogarszają ich termoizolacyjność. Nie są odpowiednie do dużych powierzchni, za to zaleca się je w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Drewniano aluminiowe i aluminiowe profile okienne

Takie profile można znaleźć w dwóch wariantach: są to drewniane okna z osłoną z profili aluminiowych – aluminium umieszczone jest w środku profilu. Aluminiowe okna mają z kolei aluminium na zewnątrz, co wpływa na zwiększenie ich odporności na słońce, deszcz czy wilgoć. Oba rodzaje charakteryzują się sztywnością, a przy tym stabilnością. Można stosować je do dużych przeszkleń, np. drzwi przesuwnych czy tarasowych. Ponieważ ten rodzaj profili łatwo jest kształtować, można wybrać je do okien narożnych. Łatwiej jest również wśród nich znaleźć nietypowe kształty czy kolory. Malowane są proszkowo z kolorów dostępnych w palecie RAL. Nie warto jednak oszczędzać na oknach aluminiowych 

Przy wyborze okien bardzo ważny jest współczynnik przenikania ciepła. Według wytycznych powinien on wynosić 1,1 W/(m2·K). Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku ta wartość zmieniła się na 0.9 dla okien oraz 1,3 dla drzwi, ponieważ kraje Unii Europejskiej chcą wprowadzić bardziej restrykcyjne prawo dotyczące zużycia ciepła. Taką wymaganą przez prawo wartość U posiadają okna z pakietem trzech szyb oraz wyposażone w tzw. ciepłą ramkę. Producent okien Zambrów – firma CAWIT sp. z o.o. zaprasza do zapoznania się z ofertami na okna aluminiowe oraz drzwi aluminiowe.

producent okien zambrów
MB77HS

Producent okien Zambrów

systemy fasadowe