Okucia do aluminium vs okucia PVC

Klienci często wybierają pomiędzy okuciami PCV, a aluminiowymi. Te drugie mają wiele zalet i od niedawna producenci, w tym firma Roto produkuje nowoczesne okucia aluminiowe w wielu ciekawych wariantach. 

Okucia do aluminium

Obecnie w nowoczesnym budownictwie stosowane są okucia aluminiowe do budowy modułowej, która daje nieograniczone możliwości realizacyjne. Są lekkie i efektowne oraz nie wymagają wielu elementów.

Linie okuciowe wyróżniają się rozwórkami oraz stroną zawiasową. Wiele konfiguracji elementów dodatkowych, takich jak klamki, czy też zasuwnice dają bardzo zadowalający efekt wizualny. Zachowana jest elastyczność łączeń różnych typów okuć, co wpływa na wygląd okien aluminiowych.

Realizacje z okuciami aluminiowymi są stosowane w nowoczesnym budownictwie, w którym liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim trwałość profili.

Te wykonane z aluminium są znacznie bardziej sztywne, co przekłada się na ich wytrzymałość i co ważne bezpieczeństwo użytkowania. Również polecane są tam, gdzie niezwykle istotna jest odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak silny wiatr, duże nasłonecznienie czy woda opadowa. Okucia aluminiowe nie odkształcają się i pozwalają na montowanie np. szyb hartowanych – ESG, czy klejonych – VSG. Mają znacznie większą nośność – nawet do 750 kg, co poprawia komfort sterowania ciężkimi skrzydłami. 

Okucia do aluminium mają małą ilość zatrzaskiwanych i kompaktowych elementów, co bardzo wpływa na ich wytrzymałość. Stosowane dociski środkowe wpływają na wysoką stabilność oraz szczelność. 

Okucia pod profile aluminiowe z eurorowkiem, np. Roto posiadają bardzo odporne na warunki zewnętrzne zawiasy lakierowane, które wpływają na komfort użytkowania. Są znacznie trwalsze od okuć PCV, które mają zastosowane plastikowe zaślepki na zawiasach. 

Okucia PCV

Główną zaletą okuć PCV jest ich cena i dobra izolacyjność termiczna. Są również lekkie, dzięki czemu nawet panoramiczne okno o wymiarach 2500 x 2500 mm może posiadać skrzydła funkcyjne, np. z regulacją otwierania.

W kategorii okuć PCV realizowane są także okna przesuwne, np. tarasowe, o szerokim profilu i wzmocnionej budowie. Montowane okucia PCV umożliwiają ich łatwe otwieranie i zamykanie. Okucia PCV umożliwiają montaż okien: nieotwieranych, uchylnych, odchylnych, rozwieranych, uchylno-rozwieranych, przesuwnych i obrotowych. Skrzydła okienne otwierają się bardzo lekko.

Aluprof Zambrów

Producent Okien Zambrów

okucia do aluminium
MB-SLIMLINE